FAQ
(často kladené otázky)

Betelný šátek lze pojmout svým způsobem jako „nanoroušku“, tedy spadá pod „obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC„. Nanofiltr, který je v Betelných šátcích, byl testován v certifikované laboratoři – výsledky si můžete prohlédnout zde. Dle výsledků z laboratoře používáme nanofiltr, který splňuje filtrační účinnosti alespoň 95 % dle příslušných norem. Měření bylo prováděno výrobcem filtru pouze pro daný nanofiltr. Betelný šátek obsahuje další vrstvy (bavlna nebo polyester), které k filtraci přispívají. Výrobce nanofiltru je Nanotex group s.r.o.

Zde naleznete potvrzení, které si můžete vytisknout, nebo stáhnout do telefonu k prokázání skutečnosti, že certifikovaný nanofiltr splňuje požadovanou pětadevadesátiprocentmí filtrační účinnost.

>> Informace ke stažení – PDF <<

>> Kapesní verze – PDF <<

>> Kapesní verze – JPG <<

Na reakci, že to mohou být cizí výsledky, které nepatří k Betelnému šátku, můžete reagovat tak, že na každém Betelném šátku je vzadu všitá saténová cedulka s logem MYJÓMI. Tím prokážete, že výrobek je od nás a že k němu vytištěné informace patří.

Trvejte si na svém, a pokud se dostanete do situace, kdy Vás budou chtít vyvést z MHD nebo z obchodu, požadujte přivolání policie, které se prokažte výsledky dokazujícími, že Betelný šátek s certifikovaným nanofitrem je možné používat, neboť se nejedná o žádnou obdobu doma vyrobené roušky, které jsou nyní zakázány coby nevyhovující. Chápeme, že informace z Ministerstva zdravotnicí ČR jsou často aktualizované a parametry se mohou měnit, nicméně nošení nanoroušek nebo nanošátků, které jsou v nařízení definovány jako „obdobné prostředky“ odpovídající příslušným normám, je naprosto v souladu s posledním omezením platným k 1.3. 2021 (k náhledu na stránkách Vlády ČR).

Rozhodli jsme se tak hned z několika důvodů: kvůli riziku přenosu koronaviru a také kvůli tomu, že v každé z našich dílen se mohou šít jiné barvy šátků. Došli jsme k názoru, že je tato varianta rychlejší a zároveň tím chráníme i své zaměstnance před možnou nákazou.

Slůvko je z brněnského hantecu. Má různý význam, záleží na kontextu: výborný, pěkný, parádní…. Díky tomu, že šátek perfektně těsní díky upínací gumičce a současně obsahuje filtr z nanovlákna, zachytí až 95 % nebezpečných částic. Navíc je pohodlnější než rouška nebo respirátor. Vyrábíme ho v různých barvách, takže lahodí i oku.

Nouzový stav se podepsal i na fungování integračních sociálních podniků.
Všechny negativní dopady se snažíme eliminovat, abychom nemuseli propouštět zaměstnance, kteří by jinou práci hledali jen těžko. Doufáme, že se nám podaří toto složité období překonat. Svým nákupem betelného šátku nám tedy pomůžete udržet pracovní místa pro zaměstnance, kteří jsou nejvíce ohroženi ztrátou zaměstnání vlivem koronavirové krize. Šátek je určen k dlouhodobému používání, podrobnosti naleznete v návodu přímo u produktu.

Zpočátku jsme šili jen pro děti a dospělé. Brzy se ukázalo, že některé starší děti mají potíže přetáhnout dětský šátek přes hlavu a šátek pro dospělé jim je naopak moc velký: netěsní tak dobře, jak popisujeme. Naše brunetka na fotkách si chválí velikost L, někdo v ní ale může “plavat”, a přitom dětský šátek neoblékne. Na základě ohlasů našich zákazníků jsme se rozhodli postupně zařazovat novou velikost XL. Celkem nabízíme čtyři velikosti S, M, L, XL. U jednotlivých velikostí naleznete orientační obvod hlavy, abyste si zvolili správně. S je čistě pro děti, M je takový přechod mezi dětskou a dospěláckou velikostí, L a XL je pro dospělé.

Na základě našich zkušeností, že v 99 % reklamací zlomené výztuže zákazník nedodržel přiložený návod na údržbu, jsme se rozhodli, že tuto reklamaci uznávat nebudeme. Nestává se totiž běžně, že by výztuha na nos praskla po prvním či několika ohnutích. Příčinou je časté ohýbání plíšku sem a tam, což dělají především děti, které si s výztuhou rády hrají. Protože však chceme zákazníkům vyjít vstříc, přikládáme k objednávce dva plíšky navíc, neboť Betelný šátek si je možné i bez šicího stroje jednoduše opravit doma. Stačí lehce nastřihnout šev, ve kterém je výztuha, poškozený plíšek vytáhnout, místo něj vsunout náhradní a nastřižené místo několika stehy zašít. Tento jednoduchý způsob opravy zajistí, že vám bude šátek dále sloužit. Mějte však na paměti, že Betelný šátek není určený k pravidelnému několikaletému používání, a to především s ohledem na nanofiltr, který je v něm všitý. Jeho výrobce uvádí, že každým praním ztrácí certifikovaný nanofiltr několik procent ze své účinnosti.

Na e-shopu nemáme tuto velikost všude nastavenou kvůli tomu, aby nedocházelo ke zbytečným reklamacím. Betelné šátky mají v případě celopotisku u velikosti XL v zadní části bílý pruh a nemůžeme tedy zaručit celopotisk. Pokud Vám tento detail nevadí, rádi pro Vás XL šátky připravíme. Stačí, když nám pošlete objednávku na email shop@myjomi.cz.

Obvod hlavy se měří zhruba 2,5 cm nad očima v tom nejširším místě, nebo centimetr nad obočím. Při měření si zkontrolujte, jestli krejčovský metr nemáte zkroucený nebo jestli je ve správné úrovni hlavy. Pokud máte k dispozici jen pravítko, nevadí. Můžete k měření použít klidně obyčejný provázek, který posléze přiložíte k pravítku. Metr ani provázek kolem hlavy příliš neutahujte, ať nezvolíte moc těsnou velikost.

Důvodů je hned několik. Na bavlněný šátek bychom museli použít sítotisk, který by snížil prodyšnost šátku, výrazně by zvýšil jeho cenu a navíc by Vám brzy popraskal. Polyester nám umožnil použít levnější sublimační tisk, u kterého barva proniká přímo do vlákna, a proto všechny zmíněné nevýhody odpadají.
Šátek z polyesteru je navíc vzdušnější a lehčí než bavlněný, což jistě oceníte během horkých letních měsíců.

Ne, když si dobře upravíte nosní výztuhu. V šátku máte větší prostor pro dýchání než v roušce, takže vydechovaný vzduch má více prostoru a netlačí se tolik pod brýle. Pokud se Vám brýle zamlžují, máte šátek špatně utěsněn. Vytvarujte lépe nosní výztuhu a zkuste trochu více utáhnout gumičku.

Není nutné ho prát po každém použití. Záleží na tom, jak rychle si šátek z vnitřní strany ušpiníte. Pokud se v šátku již necítíte příjemně, je čas na praní.

Nejsme jediní, kdo je nyní potřebuje. Všechny firmy, profesionální švadleny i řada jednotlivců dobrovolníků, celé Česko šije roušky. Dodavatelé materiálu jedou na plné obrátky. Když tedy objednáváme gumičky do šátků, hledíme jen na technické parametry, ne na barvu. Bereme, co je zrovna na skladě. Jakou barvu tedy bude mít gumička na Vašem šátku, je takové překvapení.

Dětské šátky jsou vhodné pro děti ve školním věku. Pro děti do tří let šátek není vhodný. Pokud se rozhodnete kvůli různým omezením malému dítěti šátek přeci jen nasadit, je třeba, aby dítě bylo pod neustálým dohledem zodpovědné dospělé osoby.

Nedá, protože je v Betelném šátku všitý napevno.

ANO, dne 19.4. 2021 jsme získali protokol pro polyesterový Betelný šátek jako celek od Textilního zkušebního ústavu (TZÚ). Protokol si můžete prohlédnout ZDE.

Nanofiltr, který je v Betelných šátcích (bavlněných i polyesterových), byl testován v certifikované laboratoři – výsledky si můžete prohlédnout zde. Měření bylo prováděno výrobcem filtru pro daný nanofiltr.

Náš produkt není zařazený v kategorii pracovně-ochranných pomůcek ani zdravotnického materiálu, takže jsme jeho další certifikace původně neplánovali. Rozhodli jsme se k tomu až na základě zpřísněného vládního nařízení, kdy nositelé Betelných šátků měli potíže při prokázání ochranných vlastností celého výrobku. Naší snahou je přinést co nejlepší možnou ochranu za co nejdostupnější cenu všem uživatelům.

S neziskovou organizací Revenium spolupracujeme už delší dobu. Spojuje nás stejný cíl: podpora osob se zdravotním postižením. Každý z nás poskytuje podporu z jiného úhlu. Na e-shopu Revenia se objevují i výrobky určené pro lidi se znevýhodněním. Betelné šátky nejsou rozhodně prvním produktem z našich dílniček, které se zde objevily.

Protože nejsme fabrika, ale integrační sociální podnik a zaměstnáváme osoby znevýhodněné na trhu práce (OZP, OZZ). Vytváříme pro ně chráněné pozice a upravujeme jim pracovní podmínky podle toho, co jim zdravotní stav dovolí. Naplňujeme tím společensky prospěšný cíl, který jsme si vytyčili.

Setkáváme se i s tím, že šátky na opravu někteří lidé posílají značně znečištěné. Na případné reklamace se sice nevztahuje opatření v souladu s § 1837 občanského zákoníku, kdy není možné vrátit používaný výrobek, nicméně nemůžeme nutit švadlenky k práci, která je v rozporu s běžnými hygienickými normami.